Kiedy dziecko nie chce jeść

Problemy związane z jedzeniem to bardzo często temat spędzający sen z powiek wielu rodzicom i wbrew pozorom wcale nie jest tak, że większość tego rodzaju kłopotów dotyczy sytuacji, kiedy to dziecko odmawia jedzenia wszystkiego, co nie jest słodkie – niewielka ilość przypadków dotyczy sytuacji, kiedy dziecko pragnie tylko i wyłącznie słodyczy. Jedzenie jest każdemu niezbędne do egzystencji, dlatego wszelkie trudności związane z tą sferą powinny być traktowane jak najbardziej poważnie i szybko trzeba znaleźć na nie antidotum. Pomocne może być tutaj skorzystanie z doświadczenia naszych bliskich i przyjaciół, odwiedzenie lekarza lub też udanie się do psychologa.

 

Sposoby na niejadka

 

Istnieje wiele różnych rodzajów niejadków, które jednak ogólnie można podzielić na dwie grupy: dzieci, które w ogóle słabo jedzą, nie mają apetytu, przez co każdy posiłek ciągnie się w nieskończoność, a z talerza ubywa naprawdę niewiele oraz dzieci, które odmawiają jedzenia określonych grup produktów, takich jak na przykład warzywa. W pierwszym przypadku sprawdzić się mogą wszelkiego rodzaju pobudzacze apetytu, na przykład syropy, w drugim prawdziwe cuda może zdziałać podawanie posiłków w dużo bardziej atrakcyjnej formie.

 

Dodatkowa suplementacja

 

Jeżeli na razie odnosimy umiarkowane sukcesy w walce z naszym niejadkiem, a zauważyliśmy, że nasze dziecko jest wiecznie blade, zmęczone czy też śpiące, to może być to sygnał, że z powodu mało zróżnicowanej diety brakuje mu niektórych witamin. Wówczas dobrze jest sięgnąć po odpowiednie suplementy diety.

Zasady dobrego rodzicielstwa

Według międzynarodowej organizacji, powołanej do życia, by promować ideę rodzicielstwa bliskości, istnieje osiem podstawowych zasad, które warunkują powstanie bezpiecznej więzi dziecka z opiekunem:

  • Przygotuj się do ciąży, porodu i rodzicielstwa
  • Karm z miłością i szacunkiem
  • Reaguj z wrażliwością
  • Zapewnij odżywczy dotyk
  • Zapewnij bezpieczny sen, pod względem fizycznym i emocjonalnym
  • Zapewnij stałą, pełną miłości opiekę
  • Praktykuj pozytywną dyscyplinę
  • Dąż do równowagi w życiu osobistym i rodzinnym

Powyższe zasady mają pomóc rodzicom w wytworzeniu unikalnej więzi z dzieckiem, która zapewni mu bezpieczeństwo i dobry start w przyszłe życie. Filozofia ta, mówi, że rodzice winni kierować się powyższymi zasadami, ale modyfikować je mogą w miarę potrzeb swoich i podopiecznych, które odpowiadać będą indywidualnym cechom każdego z nas.

Pozytywne nastawienie i dobre przygotowanie do ciąży, a następnie porodu i późniejszego wychowywania dziecka, zapewnia radość z opieki i szczęśliwe chwile spędzone razem z maluchem. Bardzo ważna jest więź, która tworzy się podczas narodzin dziecka. Wymaga ono szczególnej uwagi i bliskości rodziców. Opieka w pierwszych dniach po narodzinach scala wszystkich członków rodziny. Karmienie piersią stwarza unikalną więź pomiędzy matką, a dzieckiem. Poza tym, mleko matki zawiera składniki, które budują odporność oraz odżywiają młody organizm. Ważny jest także bezpieczny i spokojny sen maluszka, który zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa, bliskości i troski o jego potrzeby ze strony rodziców. Świadczy to o stałej miłości i opiece.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, by atmosfera w domu, między rodzicami, dziećmi, była pozytywna, bliska, ciepła i pełna miłości oraz akceptacji nie zapominając jednak o zdrowych zasadach i wyznaczaniu pewnych granic. Dziecko w takiej atmosferze wyrasta na mądrego, silnego, odpornego psychicznie i dobrze wykształconego młodego człowieka. Rodzice starają się zawsze zrozumieć i poznać potrzeby swoich dzieci tak, by dostosować do ich możliwości psychicznych, emocjonalnych, a także fizycznych swoje wymagania i oczekiwania, by były jak najbardziej realistyczne.

Rodzicielstwo bliskości to teoria, która głosi nadrzędność więzi, jaka tworzy się między podopiecznym a opiekunem. Ma ona zapewnić bezpieczeństwo dziecku, a także nauczyć, jak poruszać się w życiu emocjonalnym. Daje solidne fundamenty do budowania relacji międzyludzkich i uczy właściwego sygnalizowania swoich potrzeb oraz ich egzekwowania.

Sposób, w jaki rodzice i dziecko rozpoczynają wspólne życie, pomaga we wczesnym rozwoju bliskości. Dni i tygodnie po narodzinach, to okres bardzo delikatny. W tym czasie głównym celem matki i dziecka jest bycie blisko. Dziecko zaraz po narodzinach odczuwa naturalną, biologiczną potrzebę bliskości, a matka – intuicyjnie pragnie się nim opiekować. To pomaga wzajemnemu dopasowaniu się do swoich potrzeb. Każdy z członków tej biologicznej pary dochodzi do porozumienia na samym początku, czyli wtedy, kiedy niemowlę najbardziej tego potrzebuje a matka jest gotowa do opieki.

Kurs zawiera proste, a zarazem skuteczne ćwiczenia, zabawy i zadania dla tych, którzy chcą wnieść do swojej rodziny więcej spokoju oraz nauczyć siebie i swoje dzieci sztuki panowania nad myślami i emocjami oraz bycia „tu i teraz”.

Dzięki uważności dziecko zyska:

– umiejętność koncentracji uwagi

– lepszą zdolność radzą sobie z negatywnymi emocjami, napięciem, frustracją

– spadek dolegliwości takich, jak: zmęczenie, choroby, niepokój i bezsenność

– wzrost poziomu energii i odczuwania radości

– polepszenie relacji z innymi dziećmi i rodzicami

Największym darem, jaki możesz podarować Twojemu dziecku (i sobie) jest dar uważności (mindfulness).

Karmienie piersią jest treningiem w odczytywaniu sygnałów dziecka. Naturalne karmienie pomaga matce odczytywać sygnały dziecka, jego mowę ciała, co jest pierwszym krokiem do poznania go. Karmienie piersią zapewnia dziecku i matce mądry początek w ich wspólnym życiu. Mleko z piersi zawiera wyjątkowe składniki pokarmowe, których nie można sztucznie wyprodukować ani kupić. Karmienie piersią ulepsza porozumienie między matką i dzieckiem poprzez stymulację jej ciała do produkcji prolaktyny i oksytocyny, hormonów zapewniających przepływ matczynych uczuć.

Noszone dziecko uczy się wielu rzeczy w ramionach aktywnego opiekuna. Noszone dzieci są rzadziej kapryśne i częściej znajdują się w stanie czujnego spokoju, który stymuluje odkrywanie świata. Noszenie dziecka usprawnia jego wrażliwość na rodziców. Ponieważ dziecko jest blisko matki lub ojca, rodzic także ma okazję, by lepiej poznać swoje maleństwo. Bliskość sprzyja ufności.

Każda rodzina wypracowuje swój własny sposób spania, który jest najlepszy dla wszystkich jej członków. Wspólne spanie z dzieckiem oznacza więcej czasu na bliski kontakt z nim i pozwala zabieganemu w czasie dnia rodzicowi znowu poczuć się blisko dziecka w czasie snu. Ponieważ większość maleństw obawia się nocy, spanie w pobliżu dziecka, dotyk i karmienie zmniejszają nocny lęk przed separacją i pomagają mu nauczyć się, iż sen to przyjemny i niegroźny stan.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*