Dziecięcy świat

Każdy z nas był dzieckiem, mimo że często w wielu przypadkach wydaje się to aż niemożliwie, mimo że nie mamy zbyt wielu wspomnień z tego okresu lub też wręcz przeciwnie – mamy ich bardzo dużo. Kiedy czekamy na narodziny naszego dziecka lub też już jesteśmy rodzicami jak bumerang prowadzają urywki wspomnień związanych z naszymi rodzicami, z różnymi wydarzeniami, w jakich uczestniczyliśmy jako dzieci czy też powracają zapachy, smaki, książki, zabawki – wszystko to, co lubiliśmy w dzieciństwie i co się nam z nimi kojarzy. Jako rodzice mamy niezwykłą szansę na częściowy powrót do tego czasu, a wszystko to za sprawą naszych dzieci: przeżywając ich dzieciństwo w pewnym sensie powracamy do swojego.

Beztroska i miłość

Niezależnie od tego, w jakiej atmosferze przeżyliśmy pierwsze lata swojego życia, jako rodzice pragniemy, by nasze dzieci miały lepiej, niż my, chcemy dać im wszystko to, co jest niezbędne do ich prawidłowego rozwoju, co jest potrzebne do szczęścia. Warto pamiętać przy tym, że dla dzieci naprawdę nie liczą się wcale najbardziej markowe ubrania czy też najnowsze zabawki: najbardziej na świecie potrzebują kogoś, kto będzie je kochał i kogo one będą kochały, reszta naprawdę nie jest aż tak istotna.

Ważny czas

Najnowsze badania dowodzą, że pierwsze lata życia mają ogromny wpływ na całą naszą późniejszą egzystencję, dlatego warto dokładać wszelkich starań, by był to czas, który będzie procentował w cały dorosłym życiu naszych pociech. Nie szczędźmy im uwagi i miłości, by wyrosły na prawdziwie szczęśliwych ludzi.

2 Komentarze